Taikos al. 24, Panevėžys
Tel.: 8 (45) 46 69 33, +370 610 669 33
El. paštas info@dentavita.lt

Darbo laikas:
I, II, III, IV - 8:00 - 20:00
V - 8:00 - 19:00
VI, VII - Nedirbame

Naujienos

Kas yra dentofobija?

Ką pirmiausia pastebite susitikę kitą žmogų – aprangą, figūrą, plaukus? JAV mokslininkai, tyrinėjantys pirmo įspūdžio svarbą bendravimo procese teigia, kad 25 procentai žmonių sutikę kitą pirmiausia kreipia dėmesį į veido išraišką ir šypseną. Autoriai pabrėžia, kad besišypsantis žmogus yra suvokiamas kaip simpatiškesnis, malonesnis, paslaugesnis ir šie apibūdinimai besišypsančiajam yra duodami avansu.
Kiekvienas esame sutikę žmonių, kurie ne tik nesišypso, bet ir bando paslėpti savo šypseną, jaučia diskomfortą kalbėdami. Kodėl taip yra?
Dažniausiai taip nutinka dėl prastos dantų būklės, kurią iššaukia nereguliarus lankymasis pas odontologą. Vizitas atidedamas, kai problemos dar lengvai išsprendžiamos, o kreipiamasi pas specialistus tik tada, kai jau skauda ar problemos yra žymiai rimtesnės. Skaudančių dantų gydymas gali būti ne tik ilgesnis, nemalonesnis, bet ir brangesnis.
Kaip vieną iš priežasčių, kodėl vizitą pas odontologą atideda, daugelis nurodytų baimę. Baimė gydytojams – odontologams turi savo pavadinimą – dentofobija. Tai nėra retas reiškinys. Aš net galėčiau teigti, kad užtenka pabūti vieną diena odontologu, kad sutiktum pacientą su nerimo ar baimės išraiška veide. Svarbu tai pastebėti laiku ir pacientui padėti įveikti nemalonius potyrius klinikoje.
Iš kur atsiranda nerimas, baimė? Dažniausiai pastebimos kelios priežastys:
1. Baimė patirti skausmą. Ši baimė dažniausiai atsiranda kai anksčiau atlikto gydymo metu pacientas jautė skausmą ar tai buvo nemaloni procedūra. Kai kuriems tai gali būti išgirstos „siaubo“ istorijos apie dantų gydymą. Tokio tipo baimę dažniau turi vyresnio amžiaus pacientai, kuriems teko susidurti ne su tokia šiuolaikiška gydymo metodika, technika, kokia yra naudojama šiandien.
2. Baimė adatoms, kurią paprastai galėtume įvardinti nuskausminimo procedūrą. Ji užtrunka labai trumpai, bet kai kuriems kelia didelį nerimą ar net baimę. Asmenims turintiems aukštą skausmo slenkstį tai gali būti vos juntama, o turintiems žemą – tenka pirmą adatos prisilietimą palydėti nemaloniu jausmu. Dalis pacientų bijo, kad nuskausminamieji suveiks vėliau nei bus pradėta procedūra.
3. Gėdos jausmas. Burnos ertmė yra intymi žmogaus kūno dalis. Kai kurie žmonės jaučiasi keistai, nepatogiai, kai nepažįstamasis žiūri į jų „vidų“. Tai gali būti susiję ir su atidėliojimu kreiptis dėl gydymo, nes jaučiasi nepatogiai dėl prastos dantų būklės, o ji negydoma tik blogėja.
Kiekvienas turime baimių, reikia tik žinoti kaip su jomis gyventi, jas įveikti. Kadangi sutinkame tokių pacientų kiekvieną dieną, privalome žinoti kaip jiems padėti. Jeigu jaučiatės taip, lyg būtumėte vienas iš jų, turėtumėte papasakoti savo gydytojui apie patiriamus jausmus, nerimą ar baimę.
Yra keli būdai, kaip spręsti tokias problemas, priklausomai nuo nerimo ar baimės mąsto.
1. Vieniems pacientams užtenka pasitikėti juos gydančiu odontologu. To pasiekti galima nuoširdžiai bendraujant su pacientu jau pirmo vizito metu. Nuosekliai aptariant būsimo gydymo eigą, paaiškinat procedūras, komentuojant atliekamą darbą gydymo metu. Su tokiu pacientu būtina aptarti ir koks susitikimų laikas yra tinkamiausias: vizitus skirti rytinėmis valandomis, kad visą dieną paciento nelydėtų baimės ir nerimo jausmas; pradžioje suplanuoti paprastesnes procedūras. Daugelis, bijančių pacientų, teigia, kad jeigu užmezgamas pasitikėjimo ryšys su gydytoju, tai po kelių susitikimų su gydytoju odontologu baimė truputėlį sumažėja ir galima ilginti vizito laiką bei atlikti sudėtingesnes procedūras.
2. Kitiems pacientams, jaučiantiems didesnį nerimą, mano nuomone galima siūlyti prieš vizitą išgerti silpnų raminamųjų medikamentų, kad didelė baimė nesukaustytų atsisėdus į odontologo kėdę.
3. Turintiems panišką baimę taip pat yra išeitis, tai gydymas su sedacija, kai pacientas pačios procedūros neatsimena, nes jos metu „miegojo“.
Yra problema, yra ir sprendimas, tik reikia žengti pirmą žingsnį!
Elidijus Drevinskas,
gydytojas odontologas

Skambinkite arba registruokitės

Registracija

Taikos al. 24, Panevėžys
Tel., faks.: (~45) 46 69 33,
Mob. tel.: +370 610 66933, +370 663 66000
El.paštas info@dentavita.lt
www.dentavita.lt

Ačiū, jūsų žinutė išsiųsta!
Įvyko klaida