Taikos al. 24, Panevėžys
Tel.: 8 (45) 46 69 33, +370 610 669 33
El. paštas info@dentavita.lt

Darbo laikas:
I, II, III, IV - 8:00 - 20:00
V - 8:00 - 19:00
VI, VII - Nedirbame

Naujienos

Interviu su gydytoja ortodonte Raminta Pranskūniene

Norime dar sykį priminti, kaip svarbu rūpintis savimi, tad praėjus pirmam darbo mėnesiui odontologijos klinikoje DENTAVITA, kalbiname naująją gydytoją ortodontę Ramintą Pranskūnienę.

Dėl kokių problemų žmonės dažniausiai kreipiasi į Jus?

Žmonės dažniausiai kreipiasi dėl kreivai išdygusių dantų, netaisyklingo sukandimo, dantų susigrūdimų, kvėpavimo per burną, per anksti arba per vėlai prarastų pieninių dantų, kreivų ar ne vietoje išdygusių dantų, asimetriško veido, sunkaus kramtymo, tarp viršutinio ir apatinio žandikaulių matomo tarpo sukandus dantis.

Ne vienas pripažįsta, jog bijo eiti pas odontologą. Ką patartumėte tokiems žmonėms?

Patarčiau nebijoti eiti pas odontologą, nes šiuolaikinė odontologinė technika ir instrumentai yra labai patobulėję. Ir būtinai apie savo baimę pasakykite savo odontologui, kad jis maksimaliai stengtųsi, jog jūs jaustumėtės gerai.

Ar pradėjus dygti pieniniams dantukams reikia apsilankyti pas gydytoją odontologą ar ortodontą?

Pirmasis apsilankymas pas ortodontą rekomenduojamas 7 metų vaikams. Šio apsilankymo metu įvertinamas ortodontinio gydymo poreikis, nors pats gydymas dažniausiai pradedamas kur kas vėliau. Tokio amžiaus vaikai turi „mišrų sąkandį.“ Tai reiškia, kad dalis nuolatinių dantų jau yra išdygę, o dalis pieninių dantų dar yra neiškritę ir gydytojas ortodontas gali pastebėti dantų dygimo sekos neatitikimus, galimą dantų susigrūdimą, per didelius tarpus tarp dantų, trūkstamas dantų užuomazgas, žandikaulio augimo sutrikimus ir pan.

Kas dabar daugiau nešioja breketus – vaikai ar suaugusieji?

Šiais laikais breketus nešioja ir vaikai, ir suaugusieji. Tik reikia nepamiršti, kad kuo pacientas vyresnis, tuo gydymas gali būti sudėtingesnis, nes žandikauliai jau yra pilnai susiformavę ir mažiau paslankūs. Tačiau tai nėra taisyklė, užkertanti kelią dantų tiesinimui ir svajonei turėti gražią šypseną. Amžiaus limito, iki kada gali būti atliekamas dantų tiesinimas, praktiškai nėra.

Ar visada turint kreivus dantis kyla diskomfortas? Kokie netaisyklingo sąkandžio padariniai? 

Reikia žinoti, kad kreivi dantys nėra tik estetinė problema. Ilgai negydomas netaisyklingas sąkandis gali turėti ir kur kas rimtesnių pasekmių: dėl nuolatinės apkrovos pažeidžiami žandikaulio sąnariai, dėl to pasidaro sunku kramtyti, juntamas maudimas, žandikaulio traškesiai ar netgi skausmas. Bėgant laikui diskomfortas tik didėja, stipriai nukenčia kramtymo funkcija, greičiau dyla ir susidėvi dantys. Sunkesniais atvejais dėl netaisyklingo sąkandžio gali atsirasti sprando, kaklo, ypač galvos skausmai, taip pat veido asimetrija, laikysenos sutrikimai. Gana dažnai netaisyklingas žandikaulių sąkandis lemia ir žmogaus kalbą, nes jam sunku aiškiai kalbėti, todėl nukenčia ir socialinis žmogaus gyvenimas. Blogas sąkandis neigiamai veikia ir žmogaus kvėpavimo funkciją: pacientas gali knarkti, blogai išsimiegoti, jaustis pavargęs, o taip pat gali atsirasti miego apnėja – kvėpavimo sustojimas miego metu, kuris trunka ilgiau nei 10 sekundžių. Esant netaisyklingam sąkandžiui veido profilis gali atrodyti per daug įgaubtas arba išgaubtas, veido bruožai atrodo neproporcingi.

Kaip gydomas netaisyklingas sąkandis? Kokie galimi gydymo būdai? 

Ortodontinio gydymo būdas parenkamas pagal specifinę dantų, sąkandžio, žandikaulių būseną, taip pat pagal amžių, paciento individualias savybes ir pageidavimus. Gydymas gali būti atliekamas naudojant įvairius išimamus ortodontinius aparatus (ortodontines plokšteles, funkcinius, ekstraoralinius aparatus ir kt.), permatomas kapas, fiksuotus ortodontinius aparatus, breketus ar jų kombinaciją. Šiai dienai galime pasiūlyti įvairiausių rūšių breketus: metalinius, keramikinius, beligatūrinius.

Ar gydymo breketais galima išvengti?

Atvedus 7-9 metų vaiką pas gydytoją ortodontą laiku galima identifikuoti problemą. Laiku pastebėjus dydžio ar padėties sutrikimus tarp abiejų žandikaulių ir pritaikius atitinkamą ortodontinį gydymą, galima koreguoti didžiąją dalį sąkandžio problemų. Be to, jauname amžiuje didžiąją dalį kreivų dantų galima ištiesinti išimamais ortodontiniais aparatais (plokštelėmis). Tam tikrais atvejais gydymą breketais galima pakeisti gydymu skaidriomis kapomis, kurios yra individualiai gaminamos iš biologiškai suderinamo medicininės paskirties skaidraus polimero.

Kiek laiko trunka netaisyklingo sąkandžio gydymas? 

Ortodontinis gydymas vidutiniškai trunka nuo 18 iki 24 mėnesių. Tai priklauso nuo paciento amžiaus, pradinės būklės sudėtingumo, gydymui naudojamų aparatų bei pačių pacientų bendradarbiavimo. Gydymo trukmę prailginti gali paskirto gydymo režimo nesilaikymas ar praleisti vizitai. Gydant augančius pacientus, kai reikia modifikuoti žandikaulių augimą, gali prireikti kelių gydymo etapų ir kelių rūšių aparatų. Tokiais atvejais gydymas gali trukti 3 – 4 metus. Suaugusių pacientų ortodontinis gydymas trunka ilgiau nei įprastai. Kartais gali prireikti dantų šalinimo, o esant ryškioms žandikaulių dydžio anomalijoms, kartu su gydymu breketais gali būti taikoma ir žandikaulių (ortognatinė) chirurgija.

Ar mada vilioja pacientus į gydytojų ortodontų kabinetus?

Šiuo metu vis daugiau žmonių ryžtasi pradėti ortodontinį gydymą. Manau, tai ne mados, o savijautos reikalas. Juk tiesūs dantys ir taisyklingas sąkandis palengvina dantų valymą ir priežiūrą. Kai kuriais atvejais ortodontinis gydymas reikalingas prieš dantų protezavimą. 

Skambinkite arba registruokitės

Registracija

Taikos al. 24, Panevėžys
Tel., faks.: (~45) 46 69 33,
Mob. tel.: +370 610 66933, +370 663 66000
El.paštas info@dentavita.lt
www.dentavita.lt

Ačiū, jūsų žinutė išsiųsta!
Įvyko klaida