„Sekundė“: Atpildas už pastangas – gražūs dantys

Panevėžio rajono gyventoja sulaukė neįtikėtinos dovanos. Daugiavaikei mamai, prieš daugiau nei dvejus metus gydytai nuo alkoholizmo, pasiūlytos odontologinės paslaugos, kurių vertė – daugiau nei 14 tūkst. eurų. Tai bendras Panevėžio rajono savivaldybės ir verslo socialinis projektas. Jo tikslas – įkvėpti jėgų ir pasitikėjimo daugiavaikei mamai, sustiprinti jos ryžtą keičiant gyvenimo būdą, paskatinti siekį dorai ir atsakingai auklėti vaikus.

Paįstrio seniūnijos Puodžiūnų kaime gyvenančiai septynių vaikų mamai Giedrutei Gumbinienei bus suteiktas nemokamas odontologinis gydymas. Jis planuojamas kelių etapų, o galutinis rezultatas – implantuoti dantis. Tam prireiks kelių mėnesių. Vežiojimo ir kitomis paslaugomis, susijusiomis su projekto įgyvendinimu, rūpinasi Panevėžio rajono savivaldybė.
G. Gumbinienė prisipažįsta, kad ši žinia jai buvusi labai netikėta, tačiau nedvejodama sutiko. Vaikai, kurie moteriai yra didelė paskata gyventi kitaip, taip pat skatino mamą pasirūpinti savimi. Moters vyriausia dukra jau ištekėjusi ir padovanojusi du anūkus, o jauniausias vaikas – pirmokas.
„Galima sakyti, kad dantų nebeturėjau. Keli priekyje buvo likę, bet ir tie po metų kitų būtų iškritę“, – kalbėjo moteris.
Vakar jai odontologijos klinikoje sudėti laikini dantys, tad po tiek metų, pragyventų praktiškai be dantų, jautėsi keistai – reikia vėl pratintis.
„Nejaukiai jautiesi, kai neturi dantų. Bendraudama stengiuosi užsidengti ranka, nerodyti, kad jų nėra“, – pasakoja moteris.
Stebuklai vyksta
Odontologijos klinikos savininkas, gydytojas odontologas Marijus Kubilius sako, kad įstaiga kasmet rengia labdaros akcijas, tačiau šiemet ji kiek kitokia – skirta vienam žmogui. Tariantis su rajono Savivaldybės darbuotojais, išrinktas žmogus, kuriam padedama įgyvendinti svajones.
„Jei žmogus kabinasi į gyvenimą ir nori gyventi kokybiškiau, parodome, kad stebuklai vyksta“, – sako gydytojas.
Darbų sąmata didelė, tačiau tiek tektų sumokėti standartiškai. Pasak M. Kubiliaus, klinikos specialistai dirbs su paciente nemokamai – tai bus jų labdara. Dantų implantus dovanoja šveicarų kompanija, ji mielai sutiko prisidėti prie tokios akcijos
Gydytojo teigimu, moteris beturi tris dantis, jie bus išrauti. Tačiau kol kas palikti laikiniems protezams tvirtinti. Vakar jie buvo įdėti, kad palengva pratintųsi. Vėliau laukia dantų implantavimo operacija. Kada tai bus, medikai neprognozuoja. Jei Motinos dienai nebus spėta, šiemet laukia dar viena svarbi proga – gruodį G. Gumbinienė švęs 50-metį.
Dovanos verta
Paįstrio seniūnas Virginijus Šležas, padėjęs atrinkti kandidatę, tvirtina, kad G. Gumbinienė buvo verta tokios dovanos. Ji augina visą būrį vaikų, be to, padarė labai didelę pažangą.
„Ilgus metus nelabai gerai gyvenusi, nutarė vieną kartą kitaip pažiūrėti į gyvenimą.
Ji rado jėgų pasigydyti nuo tam tikros ligos ir dabar yra pavyzdys. Viskas jai įdomu, dalyvauja bendruomenės gyvenime, labai rūpinasi vaikais, tvarko būstą“, – džiaugiasi seniūnas.
Idėją rajono Savivaldybei finansiškai padėti iš alkoholizmo liūno norintiesiems išsikapstyti pasiūlęs seniūnas džiaugėsi, kad tiek administracija, tiek politikai palaikė iniciatyvą paremti norinčius gydytis asmenis. Tačiau jau seniai turėjęs mintį, kad reikia dar daugiau pagalbos.
„Fizinę operaciją padarėme, bet tas žmogus turi normaliai sugrįžti į mūsų visuomenę. Kaip ir geras sportininkas: žaidžia daug metų rinktinėje, baigia sportuoti ir atsiduria vakuume, keičiasi gyvenimo būdas. Taip ir čia, keičiasi draugai, pažįstami, visas gyvenimas. Jei jau nutiesėme kelią ateiti į normalią visuomenę, turime vesti iki galo“, – pabrėžė V. Šležas.
V. Šležas nesibaimina, kad dabar seniūniją užplūs daugiau norinčiųjų susitvarkyti dantis ar ko nors kito. Jis tikisi, kad kitus verslininkus užkrės geras pavyzdys ir šie norės prisidėti. O patiems bus stimulas tokių rėmėjų ieškoti.
„Kursime kriterijus. Tegul tik atsiranda, tegul žmonės pasuka tuo doros keliu, tikrai rasime būdų“, – apie galimas eiles kalba seniūnas.
Jis puikiai pamena atvejį, kai pats sumokėjo už vienos daugiavaikės moters gydymą. Iš mamos buvo paimti vaikai, jauniausiam buvo vos kelios savaitės. Seniūno pastangos pasiteisino – moteris nebegeria ir augina vaikus.
„Šiurpus vaizdas. Neatsigavau dvi tris savaites, kai išvežė vaikus. Vaikai apsikabinę motiną klykė: „Mama, tu nebegerk, kad mūsų neišvežtų!“, – pamena jis.
Pradėjus svarstyti, kaip pakeisti situaciją, sulaukė atsakymo – neturi pinigų kodavimui. Pasak V. Šležo, jei norima nemokamai, reikia gauti šeimos gydytojo siuntimą, paskui kreiptis į psichologą – praeina apie šešias savaites. Toks laikas ne kiekvienam, turinčiam priklausomybę, įveikiamas.
Daiva SAVICKIENĖ