Taikos al. 24, Panevėžys
Tel.: 8 (45) 46 69 33, +370 610 669 33
El. paštas info@dentavita.lt

Darbo laikas:
I, II, III, IV, V - 8:00 - 18:00
VI, VII - Nedirbame

Gydymas su bendrine nejautra. Sedacija

Bendrinė nejautra – dirbtinis miegas sunaikinantis baimę

Daugybė žmonių bijo pežengti odontologo kabineto slenkstį, dėl adatos dūrio, skausmo, pačios procedūros ar „balto chalato“ baimės. Ši baimė yra nevaldoma. Tačiau medicinoje, kartu ir odontologijoje, yra priemonių, kurios ne tik palengvina gydytojų odontologų, chirurgų darbą, bet ir pacientams suteikia komforto. Viena jų – trumpalaikė bendrinė nejautra, kurią taiko kartu su gydytoju odontologu ar chirurgu dirbantis anesteziologas-reanimatologas.

Kada gali būti taikoma bendrinė nejautra?

Trumpalaikė bendrinė nejautra gali būti taikoma:
1. Kuomet numatoma ilga odontologinė procedūra ir pacientui gali būti sunku išbūti išsižiojus kelias valandas.
2. Pacientams, kurių išreikštas pykinimo, žiaugčiojimo refleksas, bei jaučiantiems nerimą, baimę prieš procedūrą.
3. Pacientams turintiems žemą skausmo slenkstį ar labai jautrius dantis.
4. Vaikams nuo 3 metų, su kuriais nepavyksta susitarti gydytojui odontologui dantų gydymui.
5. Pacientas išreiškia norą odontologinę procedūrą atlikti bendrinėje nejautroje („nenoriu nieko žinoti kas ten vyksta“).

Kokia galima anestezija odontologijoje?

Amerikos Anesteziologų Asociacija skiria šiuos bendrinės nejautros (sedacijos) lygius:
1. Peroralinė (vaistas išgeriamas) – pacientas būdrauja, gali švelniai snausti, tačiau dingsta baimė, nerimas. Naudojama vaikams prieš gydymą taikant bendrinę nejautrą, ar turintiems adatos baimę pacientams, prieš venos punkciją.
2. Intraveninė:
a) minimali nejautra (sedacija) – geras, adekvatus atsakas kalbinant;
b) vidutinio lygio nejautra (sąmoninga sedacija) – išlaikomas žodinis kontaktas, tariami žodžiai nerišlūs, atsiranda visiška ar dalinė amnezija;
c) bendra nejautra – pacientas miega, kontaktas galimas tik nutraukus vaistų skyrimą, ir pasibaigus jų veikimui.

Ką reikia pasakyti anesteziologui?

Prieš anesteziją, pacientus apžiūri gydytojas anesteziologas-reanimatologas. Pacientas ar jo artimieji (vaikams), privalo nurodyti visas ligas kuriomis serga, kokius vaistus ir kada naudoja. Svarbu nurodyti, jei yra ligos paūmėjimas, jei pacientas jaučiasi peršalęs, ar sirgo viršutinių kvėpavimo takų infekcija per pastarąsias 6 savaites. Anesteziologui svarbu žinoti jei pacientas turi bet kokio pobūdžio alergiją.
Po pokalbio, anesteziologas, esant reikalui, paskiria premedikaciją (vaikams, jautresniems pacientams) ir po 20-25 min. palydi pacientą į odontologo kabinetą.

Kaip atliekama bendrinė nejautra?

Intraveninė bendrinė nejautra atliekama vaistus leidžiant į veną. Plonas intraveninis kateteris įvedamas į paviršinę veną paciento rankoje (alkūnės linkyje, plaštakos nugariniame paviršiuje). Jei pacientas bijo adatos dūrio (vaikai, asmenys turintys adatos fobiją), prieš tai jiems duodama išgerti tam tikrą medikamentą, kuris pacientą ramina, slopina baimę, vaikai gali snūduriuoti, sukelia dalinį atminties praradimą. Bendros nejautros metu medikamentai švirkščiami į veną, palaikant tokio gylio sedaciją, jog tai būtų komfortabilu pacientui, bei odontologui.
Bendrinės nejautros metu paciento būklę stebi kvalifikuotas gydytojas anesteziologas-reanimatologas, yra stebimas širdies darbas, arterinis kraujo spaudimas bei deguonies koncentracija kraujyje. Tam ant piršto pacientui dedamas specialus daviklis, o parametrai registruojami specialioje bendrinės nejautros sekimo formoje.

Ar vis dar reikės vietinio anestetiko injekcijos gydant dantis?

Vaistai skiriami bendrinei nejautrai nėra analgetikai (skirti nuskausminimui), tai vaistai skirti nerimo malšinimui, miegui. Šie vaistai atpalaiduoja, malšina nerimą, sukelia laikiną atminties praradimą, bet jie nemalšina skausmo. Todėl odontologas turi nuskausminti sritį, kurioje manipuliuos. Tačiau tai jis atliks tik tuomet, kai pacientas jau miega.

Ar tai saugu? Ar yra kontraindikacijų?

Tai yra visiškai saugu, jei anesteziją atlieka kvalifikuotas anesteziologas-reanimatologas, dirbdamas komandoje kartu su patyrusiu gydytoju odontologu.
Kontraindikacijos:
1. Nėštumas.
2. Žinoma alerginė reakcija į bendrinėje nejautroje naudojamus medikamentus (jei tai žinote, privaloma informuoti anesteziologą-reanimatologą).
3. Ūmi viršutinių kvėpavimo takų infekcija.
4. Alergijos ar bronchinės astmos paūmėjimas.
5. Sunkios, dekompensuotos somatinės būklės (ryškus širdies, kvėpavimo funkcijos, kepenų funkcijos nepakankamumas).

Kokie bendrinės nejautros privalumai?

1. Tai puiki išeitis, kai pacientas nenori nieko žinoti apie procedūrą.
2. Tai būdas taisyti dantukus vaikams, prieštaraujantiems burnos apžiūrai, nesukeliant nemalonių prisiminimų odontologo kabinete.
3. Bendrinės nejautros pradžia yra greita ir jos gylis yra kontroliuojamas, papildomai skiriant ar nutraukus vaisto skyrimą į veną. Tai didžiulis privalumas lyginant su peroraline sedacija (kai vaikams yra duodama išgerti tam tikrus medikamentus), kurios poveikį, ypač vaikams sunku numatyti. Tuo tarpu bendrinė nejautra patikima ir jos efektas yra numatomas, gerai kontroliuojamas.
4. Intraveniškai skiriant medikamentus galima sukelti gilesnę bendrinę nejautrą (sedaciją), nei vien tik išgeriant vaistus. Tai ypač aktualu vaikams.
5. Bendrinės nejautros metu naudojamų vaistų pagalba yra sukeliamas laikinas atminties praradimas procedūros laikotarpiui.
6. Vidutinio lygio nejautros atveju (būdraujanti sedacija), pacientas pažadinamas ir gali bendradarbiauti su gydytoju odontologu, atlikti tam tikrus veiksmus.

Kokie bendrinės nejautros (sedacijos) trūkumai?

1. Po procedūros intraveninio kateterio punkcijos vietoje gali būti nedidelis kraujo išsiliejimas po oda.
2. Pacientui gali būti nemalonus laikinas atminties praradimas.
3. Po odontologinio gydymo taikant bendrinę nejautrą, pacientas vienas negali vykti namo, jį turi lydėti suaugęs asmuo. Suaugęs žmogus iš karto po procedūros negali vairuoti automobilio.

Ar galima valgyti ir gerti prieš bendrinę nejautrą (sedaciją)? Kodėl?

Prieš numatomą bendrinę nejautrą pacientas turi būti nevalgęs 6 valandas. 2 valandas iki procedūros neturi būti geriami net skaidrūs skysčiai (negazuotas vanduo). Taikant bendrinę nejautrą (sedaciją) pavalgius atsiranda skrandžio turinio aspiracijos pavojus.

Po bendrinės nejautros (sedacijos):

1. Pasirūpinkite, jog po taikytos bendrinės nejautros būtų suaugęs asmuo, galintis parvežti jus namo. Asmens vardą ir pavardę, bei jo kontaktinį numerį nurodykite anestezijos sutikimo lape.
2. Anestezijos dieną nenumatykite jokių svarbių susitikimų, bei fiziškai aktyvios veiklos.
3. Likusią dienos dalį nevairuokite jokios motorizuotos priemonės, nevažiuokite dviračiu.
4. Tuoj pat po bendrinės nejauros nevalgykite sunkaus maisto, net jei esate labai išalkęs. Praėjus valandai po procedūros išgerkite skaidrių skysčių, užvalgykite lengvo maisto.
5. Jei nuolat geriate medikamentus, dėl jų vartojimo tą dieną, pasitarkite su gydytoju anesteziologu.
6. Jei iškilo neaiškumų, ar manote jog atsitiko kažkas, kas jums kelia nerimą, nedelsiant susisiekite su klinika

Skambinkite arba registruokitės

Registracija

Taikos al. 24, Panevėžys
Mob. tel. +370 610 66933, +370 663 66000,
Tel., faks. (~45) 466933,

El.paštas info@dentavita.lt
www.dentavita.lt

Dentavita - Odontologijos klinika Panevėžyje

Ačiū, jūsų žinutė išsiųsta!
Įvyko klaida